
ОСНОВНИ ПРЕВОДНИ ИЗДАНИЯ НА ЦЪРКВАТА
За разлика от зората на Цървата в страната, освен тези две първи преведени книги Книгата на Мормон и Евангелски принципи от английски на български език, днес има много издания на Църквата, преведени на български език. Това са:
-
Книгата на Мормон , [1]
-
Учение и Завети, [2]
-
Скъпоценен бисер, [3]
-
Нашето наследство, [5]
-
Евангелски принципи, [6]
-
Задължения и благословии на свещеничеството, в 2 части [7]
-
Лиахона (ежемесечно списание на Църквата) [8]
-
Святата жена от последните дни, в 2 части [9]
-
Издания – малки книжки с цветни илюстрации, всяка описваща отделен евангелски принцип, [10]
-
Рекламни брошури, [11]
-
Издания – малки книжки с напътствия и съвети в дадена насока, [12]
-
Няколко отделни книги с учения на Президентите на Църквата, (поредица) [13]
-
Учение и завети и история на Църквата – Ръководство за изучаване в семинара, [15]
-
Новият завет – Ръководство за изучаване в семинара, [16]
-
Старият завет – Ръководство за изучаване в семинара, [17]
-
Проповядвайте Моето Евангелие – Ръководство за мисионерска служба, [18]
-
Учение и Завети и история на Църквата – Ръководство за преподаване [19]
-
Исус Христос и вечното Евангелие - Ръководство на учителя [21]
-
Химни на Църквата, [23]
-
20 Години Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни в България 1991-2011, Юбилейно издание [25].
Евангелски принципи
Евангелски принципи е учебник, който е написан като ръководство за самостоятелно изучаване на тези принципи и като наръчник на учителя. Затова този учебник може да се използва по много начини. Той може да помогне:
А/ За изграждане личното ни знание и свидетелство за Евангелието;
Б/ Да си отговорим на въпроси за Евангелието;
В/ Да изучаваме Писанията по теми;
Г/ Да подготвяме речи;
Д/ Да подготвяме уроци за семейни вечери;
Е/ Да подготвяме уроци за Църковни събрания.
Като се изучават текстовете на този учебник и свързаните с тях стихове от Писанията, може да се намерят отговори на житейски въпроси, да се придобие сигурност в личните цели и достойнство и човек да разреши своите лични проблеми.
Много от изброените насоки за учителя в учебника са важни, когато този наръчник се използва като ръководство за самостоятелно проучване. В учебника са изброени и обяснени насоките за преподаване в Църквата и у дома.
Евангелските принципи са изчерпателно засегнати в учебника и подробно застъпени и изучаването им е основа за развитие на личната вяра на човека, който се стреми към нея. Евангелските принципи са представени в 47 глави, като всяка от тях е отделен принцип. След последната глава има също така списък на илюстрациите и азбучен указател.
Книги с ученията на президентите на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни
В Църквата има издадени и отделни книги, всяка от които представя ученията на един от нейните Президенти. Всеки Президент на Църквата е Пророк на Бог, и затова знанието, което той оставя от житейския си опит, е важно и значимо за членовете на Църквата. В него се съдържат вечни истини /пророчески/, които са значими не само за членовете на Църквата, но и за хората по целия свят.
В момента в Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни разполагаме с няколко книги, преведени на български език на едни от първите Президенти /Пророци/ на Църквата: Джозеф Смит, Бригъм Ънг, Лоренцо Сноу, Джордж Алберт Смит и Джозеф Фийлдинг Смит.
Първата книга е на Президент Джозеф Смит и можем да отбележим, че заедно с книгата на втория Президент Бригъм Янг, тези две книги са по-обемисти от другите, защото голям брой откровения и напътствия за ръководене на Църквата по необходимост са били дадени в началото след основаването й.
Първото президенство и Кворумът на 12-те апостоли, които са начело на Ръководството на Църквата, утвърждават тази поредица от помагала, наречена „Учения на Президентите на Църквата”. Ученията, описани в поредицата, са предназначени, за да помогнат на вярващия да задълбочи своето разбиране за възстновяването на Евангелието и по този начин , да се доближи повече до Господ чрез ученията на Президентите на Църквата, от последните дни.
При прибавянето на томовете към тази поредица може да се събере домашна колекция от книги с учения от Евангелието. Томовете от тази поредица са предназначени за показване, както за лично обучение, така също и за обучение на кворумите и класовете.
Първият том от поредицата е книгата на Джозеф Смит, който е и първият Пророк и Президент на Църквата. За неговия живот писах в началото на работата. Този том включва учението на Пророк Джозеф Смит, който бил призован от Бог да открие диспенсацията на пълнотата на времената в тези последни дни. Между видението му на Отца и Сина през пролетта на 1820 г. и мъченическата му смърт през юни 1844 г., той установява Църквата на Исус Христос на Светиите от последните дни и дава пълнотата на Евангелието, която никога вече няма да бъде отнета от земята. Ученията са също така разделени на глави, като книгата на Дж. Смит съдържа също 47 глави плюс приложения и азбучен указател.
Последната 47 глава е особено интересна, защото в нея е включено допълнение, съставено от свидетелствата на всички останали пророци и ръководители на Църквата след Дж. Смит. В тези свидетелства те потвърждават, че Дж. Смит е бил истински Пророк на Бог и истинен свидетел за Църквата и нейното истинно дело. В края на всяка глава се намират въпроси и отговори към Писанията, които помагат да се разберат и прилагат ученията на Джозеф Смит. Тези книги също са учебници за преподаване и изучаване на принципите на Евангелието.
Отбелязани са също така насоки и напътствия за преподаване. Книгата се занимава с ученията на пророка Джозеф Смит, които имат приложение и в наше време. Например тя не включва теми като ученията на Пророка относно закона за посвещаването – специфичен Божи закон, както е бил прилаган при настойничество над имущество. Господ е оттеглил този закон от Църквата, защото на светиите е било трудно да го изпълняват и не са се чувствали подготвени да живеят според него.
Тази книга също така не обсъжда многобрачието. Съществуват учения и принципи относно многобрачието, които Господ постановил, както знаем, в Стария завет. Но това е много специфичен Божи принцип, чиито учения са били открити на пророка Джозеф Смит през 1831 г. Поради избиването на много мъже от Църквата от вражески настроени хора , многобрачието е било временно практикувано в Църквата с Божие откровение и нареждане, за да може да се оказва помощ и подкрепа на много жени, останали вдовици, за които животът е станал много тежък. Но тъй като се вижда, че този принцип е труден за разбиране за огромен брой хора по света, през 1890 г. посредством откровение от Бог Президент Уилфърд Уудръф публикува манифест, с който официално се прекратява многобрачието в Църквата. Оттогава насам , Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни вече не практикува многобрачие.
В книгата е дадена информация относно източници, цитирани в нея. Ученията на Пророкът Дж. Смит, представени в тази книга, са взети от няколко категории източници: Проповеди на Пророка, статии, подготвени за публикуване от Пророка или под негово ръководство, писмени дневници на Пророка, записани спомени на хора, които са го слушали да говори и някои от ученията и записките му, които по-късно са канонизирани в Писанията.
Много от ученията на Дж. Смит са цитирани според History of the Church („История на Църквата”, написана в годините от 1839 до 1856 в щатите Мисури, Илинойс и Юта, САЩ ). За допълнителна информация относно тези източници е дадено приложение в книгата. В този труд са цитирани и известен брой непубликувани източници. Правописът, пунктуацията, главните букви и граматиката са били стандартизирани там, където е било нужно за по-добра четивност. Пак за яснота , в книгата е прилагано /или е променяно/ разделяне на абзаци. Там, където цитатите са взети от публикувани източници, материалите са цитирани без промяна, освен ако не е отбелязано друго. Материалът в скоби е добавен от редакторите на книгата освен ако не е отбелязано друго.
Към въведението на книгата има и кратко историческо изложение. То представлява хронология, предоставяща кратка историческа рамка за ученията на Пророка Джозеф Смит, представени в книгата.
Друга книга с учения на Президентите на Църквата е Учения на Президент Лоренцо Сноу, който е петият Президент на Църквата и служи като такъв от 13.09.1898 г. до 10.10.1901 г. Тази книга също има за цел да бъде използвана у дома и в Църквата. В нея са посочени ръководни принципи, подпомагащи преподаваното от нея. Разделена е на 24 глави плюс кратко историческо изложение – рамка на ученията на Президент Лоренцо Сноу, представени в книгата. Съдържа още списък на илюстрациите, азбучен указател, информация за източниците, цитирани в книгата. Относно информацията за източниците, ученията в тази книга са цитати непосредствено от проповеди, публикувани съчинения и дневници на президент Л. Сноу. При всички цитати от негови писма и дневници, пунктуацията, правописът, главните букви и разделянето на абзаци са стандартизирани. Цитатите от публикувани източници са запазили пунктуацията, правописа, главните букви и разделянето на абзаци на оригиналните източници освен ако не са били нужни редакционни или печатарски промени за по-добра четивност. По тази причина могат да се забележат дребни непоследователности в текста. Например думата Евангелие с малка буква в едни цитати и с главна в други. Също така, Президент Сноу използва термини като мъже, мъж или човечество за всички хора, мъже и жени. Той често използва местоименията той, негов и на него за двата рода. Това е било обичайно за езика по негово време. Въпреки различията между онези езикови условия и по-съвременната употреба , ученията на Президент Сноу се отнасят и за жените, и за мъжете.
Следваща книга е тази на Президент Джордж Албърт Смит, който е осмиият Президент на Църквата. Той служи като такъв от 21.05.1945 г. до 4.04.1951 г. Дадени са напътствия за преподаване и лично изучаване. Книгата, както и другите от поредицата, съдържа кратка историческа рамка за ученията на Президент Дж. Албърт Смит, които са публикувани в изданието. Преди първата глава на всяка от тези книги има кратка история за живота и служението на дадения президент. Следва информация за източниците, цитирани в книгата. Ученията на Президент Смит в тази книга са директно цитирани от различни източници. Тя съдържа също азбучен указател и списък на илюстраците. Тези извадки са запазили също пунктуацията, правописа, главните букви и разделянето на абзаци на оригиналните източници освен ако не са били нужни редакционни или печтарски промени за подобрена четимост. По тази причина в тази книга, както в предишната, могат да се забележат дребни непоследователности в текста.
Една от последнате издадени на български книга от поредицата е на Президент Джозеф Фийлдинг Смит, който е десетият Президент на Църквата. Книгата съдържа въведение, кратко историческо изложение на ученията му, история за живота и служенията на Дж. Ф. Смит, 26 глави, списък на илюстрациите и азбучен указател. Книгата включва ученията на президент Джозеф Фийлдинг Смит, който служи като президент на Църквата от 23.01.1970 до 2.07.1972 г. Следва информация за цитираните източници в книгата. Ученията са преки цитати от проповеди, публикувани съчинения, писма и дневници на президента Дж. Ф. Смит .
Най-скоро излязоха и последните, издадени на български от поредицата книги с учения - тази на Президент Езра Тафт Бенсън. Езра Тафт Бенсън, който служи като президент на църквата на Исус Христос на светиите от последните дни от 10 ноември 1985 г. до 30 май 1994 г., както и тази на Президент Хауърд Хънтър. Една от последните книги от поредицата са за Президент Гордън Б. Хинкли - последният пророк преди настоящия пророк президент Томас С. Монсън.
Ръководство за изучаване на Книгата на Мормон
Ръководството съдържа пет встъпителни глави плюс разглеждане на всички отделни книги, включени в Книгата на Мормон, разделени в ръководството на глави. Заедно с това в края му има указател за възможни места в Книгата на Мормон, които са във връзка едно с друго и хронологична таблица на Книгата на Мормон.
Първата от петте встъпителни части е указание за използване на Ръководството. Както подсказва заглавието на това Ръководство, то е наръчник за изучаване на Писанията. Съдържа няколко раздела, които да увеличат разбирането за това, което се чете.
Лиахона: списанието на Църквата
Освен всички тези издания, анализирани и дискутирани по-горе, Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни издава месечно периодично списание , преведено на български език, наречено Лиахона. В него се печатат главно речи от двете Конференции на Църквата, провеждани в големи американски градове – Солт Лейк Сити, в Юта и др., където са построени разкошни Храмове на Църквата. Те са изнесени от Ръководители на Църквата – обикновено Президенти, представители на Кворума на 12-те апостоли, сестри от Обществото за взаимопомощ. Тези речи имат силно въздействие върху членовете на Църквата, тъй като почти винаги са илюстрирани и с действителни случки от живота.

Задължения и благословии на свещеничеството -
първа част и втора част
Книгата представлява основен наръчник за притежателите на Свещеничеството. Тя съдържа също така и специални напътсвия за включване на обучаващи се, които имат недъзи. Съдържа няколко важни раздела, както следва: въведение; управление на свещеничството и Църквата; взаимоотношения в дома и семейството; развитие на личността и Евангелски принципи и учения. Във въведението са описани основно насоките за преподаване /предназначение на уроците/, индивидуалното и груповото изучаване, напътствията за учителя и броят на уроците.
Както се обяснява в наръчника, той е предназначен да бъде използван от носителите на свещеничеството на Аарон и Мелхиседек в райони, където Църквата се развива. Уроците учат на основни евангелски принципи и учения. Те учат и за основните свещенически отговорности и задължения.
Наръчникът може да послужи също така за индивидуално и групово изучаване, както и за обучение по време на Неделното училище за свещениците в отделни клонове на Църквата. Всеки носител на свещеничеството трябва да изучава своя наръчник през седмицата и да го носи заедно със Светите писания на свещеническото събрание. В края на всеки урок са дадени задачи, които да помогнат на носителите на свещеничеството да приложат изучаваните принципи.
В края на всеки урок има и напътствия в раздела „Подготовка на учителя”. В урока също са включени с по-дребен шрифт и други напътствия, които помагат в урока да бъдат включени въпроси за обсъждане, напътствия към учителите с практически съвети. Как например да използват черната дъска, как да се погрижат винаги да има тебешир в класната стая, как да представят нагледно схеми, разкази и картини.
Нагледните схеми са изброени в края на всеки урок и трябва да бъдат използвани, както е посочено във всеки урок. Всички уроци в наръчника трябва да бъдат преподавани. Също така трябва да се полагат особени усилия в представянето на уроците да бъдат включвани младежите.
Предвижда се също така, свещеническите ръководители да обсъждат планиране на местни дейности или поекти или представяне на специални теми според преценка на свещеническото ръководство. Може да се проведе и обсъждане на послание на Висшите ръководители на Църквата на общи и областни конференции, публикувани в църковните списания. В уроците понякога се отделя повече време от една седмица за теми, които се нуждаят от допълнително изучаване.
Святата жена от последните дни
Книгата представлява Основен наръчник за жени и също се състои в две части. Наръчникът съдържа увод и няколко раздела, както следва: Евангелски принципи и учения, Отговорности и задължения, Уредба на дома и Лично и семейно развитие. Целта на учебника е да учи на принципи и учения и да мотивира сестрите да обичат Евангелието и да живеят според ученията му. Наръчникът е предназначен да помогне на жените и девойките да станат по-добри домакини и да използват времето, талантите и притежанията си по-разумно за благославяне на семействата си и за изграждане на царството Божие.
Учебникът служи също и за преподаване на уроци в Неделното събрание на жените. Ръководителката на Обществото за взаимопомощ води събранието и препоръчва на президента на клона жени, които да бъдат призовани да преподават уроците. Ако броят на жените е достатъчно голям, сестрите трябва да бъдат разделени на възрастови групи с един или повече класове във всяка група.
Всяка сестра трябва да изучава учебника си през седмицата и да го носи заедно със Светите писания и да участва в обсъжданията на уроците. Самостоятелното обучение помага на омъжените жени и неомъжените сестри и девойки да посрещнат предизвикателствата на живота, като са подготвени добре.
Освен това в подготовката си за урока учителката трябва да следва препоръките, посочени в „Подготовка на учителя” в края на всеки урок. Тя и сестрите трябва също да изучават наръчника Евангелски принципи, успоредно с този наръчник. Урокът трябва да е предварително подготвен, като е препоръчително да бъдат включени колкото може повече млади членове. В някои уроци се използват черна дъска, както и нагледни средства като цветни снимки, посветени на семейството на светиите от последните дни. Включени са и допълнителни инструкции за учителя , дадени отделно.
Възможно е да се провеждат и извънредни уроци през годината, като се отделя повече от един час за урок, изискващ по-обстойно обсъждане и изучаване. От време на време часовете могат да се използват за даване на свидетелства, обсъждане на различни проекти или за други важни цели. Най-добре е уроците във всеки от разделите да се вземат последователно, особено тези от раздела „Уредба на дома”.
Учителката трябва да подготвя уроците си прецизно и с молитва.