
Ние не трябва да сме едни и същи,
за да същестуваме заедно
We don't have to be the same to be together
by LDS.org Blog Staff February 2, 2017
"В началото Бог сътвори небето и земята" (Битие 1: 1).
Ето ви го. Божият гений, представен от един простичка буква- съюз в първия стих на Библията: и.
Бог е създал небето и земята. Светло и тъмно. Мъж и жена. От самото начало, за Творецът Майстор всичко е било свързано с "и"- малък функционален съюз, който ние използваме, за да се свържат думи или фрази. Той обозначава всеобхватност и понякога различие, но винаги, винаги -връзка. Това е това, което го прави и толкова мощен.
Бог, в Неговата мъдрост, създал света и всичко в него, за да бъде по-различно. Той така е направил, че да няма двама души напълно еднакви, до там даже, че да даде на всяко човешко същество уникален пръстов отпечатък. Той подсигурил съшо така, че да няма две еднакви водни или земни форми или животни, които да си приличат. Всичко, което Той създал, всичко около нас, е различно - божествено различно.
Живеейки сред и с различия е това, което прави нашия свят толкова красив. Той е такъв, какъвто Бог е възнамерявал да бъде - дух и тяло, удоволствие и болка, радост и тъга, живот и смърт. Този живот е да живеем с различия. Това е сърцевината на Божия план, помагайки ни да се превърнем в такива, каквито той възнамерява ние да станем. Това е начина, по който живеем и се учим. И ние всички знаем, че това не винаги е лесно.
Какво щеше да направи Исус?
Ако да се научим да живеем с различията е част от Божия план, трябва да има план да знаем как да се справим със сложностите на живот по отношение на противоположности, опозиция, и различни мнения. За нас днес Евангелието на Исус Христос е именно този план.
По време на смъртния си живот, Исус Христос, най-святият от всички нас, можеше да направи онова, което е логично и да остана при онези, които го обичаха и бяха най-подобни на Него. Но Той не го направи. Той докосна, помогна, и изцели тези с физически различия, които ги правят социални аутсайдери. Той вечерял с мъже, считани за лъжци, мошеници и грешници и беше наказан жестоко от фарисеите за това. Запитан от тях относно Неговият избор на гостите, Той казва: "Здравите нямат нужда от лекар, а болните; не съм дошъл да призова праведните, а грешните към покаяние" (Марк 2:17) ,
Когато фарисеите го помолили да осъди една жена, уловена в прелюбодейство, Той преподал ценен урок да не "да се хвърлят камъни", защото никой от нас не е съвършен. Но той бил в това как той реагирал на нея, от където ние научваме урока. Той не отбягвал поправянето; Той казал: "Иди и не съгрешавай повече" (Йоан 08:11). Така че ние не трябва да бягаме от спазването на заповедите и поправянето при необходимост. Но той също така не я осъдил. С този акт, той показа милост. И това е урокът, който всички ние можем да научим. Ние поправяме ли с доброта или осъждаме назидателно?
БОЖЕСТВЕНОТО ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАС МОЖЕ ДА НИ ПОМОГНЕ ДА ОБИЧАМЕ, ДА ПРОСТИМ И ДАДЕМ ШАНС НА ХОРАТА.
Като ученици на Исус Христос, ние се ангажираме в това да следваме Него и Неговия пример. Докато естественият човек е склонен да се съди, осъжда, и да се препира, божественото във всеки от нас може да ни помогне да обичаме, да прощаваме и да даваме възможност на хората. Това е това, което би направил Исус.
Съгласете се да не се съгласите
Лъжци, измамници, врагове, тези, които правят нередности, възползват се от нас и ни гонят –те не са от хората, които най-лесно да обичаме. Вероятно, ние няма да сме съгласни с тях и това, което те подкрепят и те няма да се съгласни с това, в което ние вярваме, и за което се борим. Но това е наше право - и от двете страни- защото всички ние имаме свободна воля. Ние всички имаме право да избираме, и последствията, добри или лоши, неминуемо ще последват. В този живот, ние можем да се съгласим, че ние ще се разминаваме и няма да се съгласяваме. Но, както ни учи старейшина Далин Х. Оукс от Кворума на дванадесетте апостоли, "въпреки че ние може да не са съгласим, не трябва да бъдем недружелюбни."
ТРЯБВА ДА ОБИЧАМЕ ХОРАТА, ДА БЪДЕМ ДОБРИ СЛУШАТЕЛИ И ДА ПОКАЗВАМЕ ЗАГРИЖЕНОСТ ЗА ТЕХНИТЕ ИСКРЕНИ УБЕЖДЕНИЯ.
"Последователите на Христос трябва да бъдат примери за цивилизованост. Ние трябва да обичаме всички хора, да сме добри слушатели, и да показваме загриженост за техните искрени убеждения ", казва старейшина Оукс. "Нашите гледни точки и отношение по спорни теми не трябва да бъдат изпълнение с желание за раздор. ... Ние насърчаваме всички ние да практикуваме Златното правило на Спасителя: " всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях" (Матей 7:12) ".
Вие сте светлината на света
Както Исус ни учи чрез Своето общуване и взаимодействия ние не е необходимо да приличаме на другите, за да ги уважаваме и да им покажем милост и загриженост. В този все по-все по-разединен свят, в който живеем, където "групи по интереси, политически лагери, културни фракции и религиозни организации изтъкват собствената си визия за добро," различията ще продължават да съществуват. Просто такъв е животът. Но като последователи на Исус Христос, ако искаме да бъдем "светлината на света," пример за доброта, трябва да направим, каквото Евангелието на Исус Христос ни учи. Ние трябва да обичаме, да бъдем любезни, да избягваме раздора, да бъден търпеливи, да се пазим от осъждане –то е за Бога, и да прощаваме - отново и отново.
Да светим като пример на света, сред бурите на нашия ден и несъвършенствата, с които се борим като хора, не е лесно. Ние не можем да светим сами. Това е, където силата на Единението на Исус Христос, идва на преден план. Когато се молим с вяра, Той ще ни помогне да стане нещо повече от това, което сме, да виждаме другите като нещо повече от това, което проявяват, а биха могли да бъдат, и да уважаваме тези, които са различни от нас и да се доверим, че и ние може би можем да научим нещо от нашите спътници в този свят. Може би опознавайки ги, ще се научим на толерантност, съпричастност, състрадание, търпение, и в крайна сметка как да се обичаме както Бога. Има причина да сме разлчни.
ДОРИ МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ ГРЕШКАТА ДА МИСЛИМ, ЧЕ ПОНЕЖЕ НЯКОИ СА РАЗЛИЧНИ ОТ НАС, ТО ТОВА ОЗНАЧАВА, ЧЕ НЕ СА УГОДНИ НА БОГА.
Президент Дитер Ф. Ухтдорф ни учи на това по красив начин като казва: "Докато Единението има за цел да ни помогне на всички да стане по-скоро като Христос, то не е предназначено да ни направи всички еднакви. ... Ние дори може да направим грешката да си мислим, че понеже някой е различен от нас, това трябва да означава, че те не са угодни на Бога. "
Това не е вярно, казва той, и противоречи на това, което ние се опитваме да направим тук, в Църквата на Исус Христос, в признаването и защитата на правото на всеки да избира и да призне и празнува, че ние сме една съвкупоност от хора с различни културни, социални и политически предпочитания.
"Църквата процъфтява, когато ние се възползваме от това разнообразие и се насърчаваме един друг да развиваме и използваме нашите таланти за да възвисим и укрепим нашите събратя“, заявява президент УХТДОРФ.
Въздигайте и укрепвайте другите. Не омаловажайте и не унижавайте. Не се оплаквайте и не критикувайте. В ежедневието ни с други в лице, в настройването в група, както ипо социалните медии, ние винаги може да изберем по-въздигащата пътека. Винаги можем да изберем цивилизованост. Винаги можем да изберем милост. Винаги можем да търсим разбиране. И ние можем винаги, винаги да се молим за помощ, за да го направим.
Небе и земя. Добро и зло. Светло и тъмно. "И"-тата няма да си отидат - нито в този живот нито в следващия. Така че го приемете. Признайте, че да живеем с различия е част от Божия план за нас. Ние никога няма да бъде същите. Ние не винаги ще се съгласяваме. И това е ОК. Винаги ще има различни обстоятелства, които не можем да контролираме. Но ние винаги може да изберем как ще реагираме. Исус Христос е нашият учител и помощник в това отношение. Той, повече от всеки друг е разбирал какво е да ти се противопоставят и угнетяват, да се живее сред противоположности, и да се отвръща на различни мнения за деня.
Ние можем да намерим надежда в Него. Ние можем да намерим помощ в Него. Това е начина, по който истински живем и се учам.